sobota, 19 kwietnia 2008

44. ŚwinoujścieLatarnia morska Świnoujście jest najwyższą w Europie oraz jedną z najstarszych i najpiękniejszych latarni polskiego wybrzeża. Budowę rozpoczęto w 1854 roku w Świnoujściu, na prawym brzegu Świny, w Warszowie - przemysłowej części miasta. Po raz pierwszy światło w tym miejscu rozbłysło pierwszego grudnia 1857 roku.
Na środku piętrowego domku ze skośnym dachem wyrasta najpierw kwadratowa, przechodząca w ośmiokątną, a następnie okrągłą olbrzymią, żółtą wieżę z czerwonymi szlaczkami i małymi okienkami. Na jej szczycie znajduje się galeria okalająca podstawę, na której leży przeszklona laterna z kopulastym daszkiem. Na samą górę prowadzi 308 schodów. Pierwotnie miała ośmiokątną wieżę o wysokości 68 metrów, wykonaną z żółtej cegły. Po prawie pięćdziesięciu latach z powodu pękania i odpadania cegły konieczny był generalny remont (1902-1903). Zmieniono wtedy przekrój wieży na okrągły, a podstawy z kwadratowego na ośmiokątny oraz w części użyto czerwonej cegły klinkierowej. W trakcie drugiej wojny światowej naloty przyczyniły się do poważnych uszkodzeń, które naprawiono w 1959 roku, jednakże szkodliwy wpływ środowiska ciągle pogarszał stan techniczny latarni do tego stopnia, że w latach dziewięćdziesiątych konieczny stał się ponowny kapitalny remont (ukończony w 2000 roku). Latarnia jest udostępniona dla zwiedzających, można nawet otrzymać certyfikat „zdobycia" najwyższej europejskiej latarni :-)

latarnia na starych pocztówkach: 1) z ok. 1901 roku, 2) ok. 1910 i 3) ok. 1949

1 komentarz:

museo.pl pisze...

Porównując ze starymi zdjęciami. latarnia nic się nie zmieniła od ładnych kilkudziesięciu lat. Strona polecana przez serwis www.museo.pl