poniedziałek, 12 stycznia 2009

178. Enki Bilal

Plakat do filmu Immortal - Kobieta pułapka [reż. Enki Bilal, 2004]

Festoon super szybko odpowiedziała na zabawę Ignezji, a ja z przyjemnością posłuchałam głosu Kasi Kurzawskiej z Sofy i popatrzyłam na klip do piosenki Smolika Close Your Eyes.
Dziękuję za przypomnienie :-)
Klip oczywiście od razu naprowadził moje myśli na ścieżki filmowe, ale i malarskie... To chyba nieuniknione, i to u każdego ;-D Skojarzenie z Łowcą androidów czy Piątym elementem jest natychmiastowe, przyuważyłam też jakby żywcem przeniesiony nocny bar z obrazu Hoppera. Jednak [jak wszystkie moje błyskawiczne ;-) skoki myśli] mnie przypomniał się film sf pt. Kobieta pułapka, który bardzo mi się wizualnie podoba. To coś pomiędzy filmem tradycyjnym, animacją komputerową, a komiksem. Zresztą rzeczywiście jest to adaptacja komiksów Enki Bilala dokonana przez niego samego :-) [reżyseria i scenariusz] - pół-Bośniaka, pół-Czecha, niezależnego, niezwykle oryginalnego w zalewie amerykańskiej papki twórcy komiksowego związanego na stałe z Francją. Film ma ciekawą oprawę muzyczną, grają w nim znani europejscy aktorzy, m.in. Charlotte Rampling [co mnie początkowo totalnie zaskoczyło - ona? w filmie sf?], Jean-Louis Trintignant [szok!], Thomas Kretschmann, Linda Hardy... Wart obejrzenia, zastanowienia się [sporo pytań natury filozoficznej]... Polecam :-)

2 komentarze:

festoon pisze...

...ja tylko szybko rzucę,że uwielbiam malarstwo Hoppera!
Podoba mi się gra aktorska Charlotte Rampling,zwłaszcza u F.Ozona"Pod piaskiem",to było mistrzostwo w jej wykonaniu.Następnie rola żony Redforda w sensacyjnym "The clearing"-nie pamiętam polskiej wersji tytułu.O i ostatnio z nią widziałam także "Uwiedzionego"/plus Mc Gregor i Jackman w męskiej obsadzie:)/.
Filmy,filmy,filmy...
Akurat te s-f oglądam czasem do towarzystwa z mężem i "Immortal" też nawet mi się podobał.

Uciekam,dziecko wzywa.
Miłego wieczoru:)

stula pisze...

z racji tego, że bardzo bardzo lubię tu bywać - stąd moje skromne wyróżnienie.