sobota, 3 kwietnia 2010

348. Spacerek po Paryżu


© Roger Viollet

Kiedyś już o tym pisałam, ale nie zaszkodzi powtórzyć ;-D Nie jestem miłośniczką Francji ani Francuzów, sorry :-/ Bez wgłębiania się w temat: złe doświadczenia i tyle. Ale od czasu do czasu trafiam na coś, co zapiera mi dech w piersiach... nawet jeśli to coś jest z Francji ;-) Wystarczy kliknąć TU by czarodziejsko przenieść się do Paryża.

Francuski fotograf Arnaud Frich wraz z ekipą współpracowników zarejestrował z wieży paryskiego kościoła St Sulpice rekordową panoramę francuskiej stolicy. Na realizację przedsięwzięcia wybrano 8 września 2009 roku. W ciągu pięciu godzin nieprzerwanej pracy powstało 2346 zdjęć (17 serii po 138 zdjęć). Zdjęcia były na bieżąco analizowane; dwie serie powtórzono ze względu na nieodpowiednie oświetlenie. Obraz został następnie zmontowany za pomocą programu Aupagano Giga, w rezultacie czego otrzymano fotografię o wymiarach 354159 x 75570 pikseli! Posłużył do tego 16-rdzeniowy serwer Intela zaopatrzony w 24 GB RAM-u i 1 TB pamięci dyskowej typu SSD [cokolwiek to znaczy ;-) ]. Ostateczny rendering panoramy zajął „zaledwie” 3 godziny 14 minut, ale znacznie więcej pracy kosztowało dopasowanie zdjęć i wymaskowanie z nich elementów „prywatnych”, takich jak tablice rejestracyjne czy twarze. Efekt – niesamowity! A do tego muzyczka z filmu „Amelia” i... sobotni wiosenny spacerek po Paryżu zaliczony ;-D


= = = = =
PS. Dziękuję A.Ł. z TPCMM w Gdańsku za linka :-)

2 komentarze:

joanna pisze...

Potrafisz zaskakiwać ;))
Wprawdzie nie mam czasu w tej chwili, ale kto wie może jeszcze w Święta skorzystam z linków podrzuconych przez Ciebie :))

Spokoju, radości, ciepełka w Święta, a także po :))
Ściskam serdecznie :))

Anonimowy pisze...

Dziękuje za tego linka. Świetna sprawa! :)