sobota, 21 września 2019

932. Wrzesień...

...jeszcze nie minął, a jest tak intensywny, tak „napakowany” pracą, spotkaniami i wydarzeniami, że trochę czuję się przytłoczona! ;-) Widzę też, jak szybko się męczę - czyli zwyczajniej: jak bardzo się postarzałam i nie daję rady... ;-)

A zaczęło się pięknie, bo od zaproszenia do Teatru Wielkiego Opera na spektakl z cyklu Młody Duch Tańca – polsko-japońską inicjatywę baletową Wiesława Dudka, wybitnego tancerza, pedagoga, laureata Srebrnego Medalu „Gloria Artis” i Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Asystentką reżysera była ikona japońskiego baletu, pierwsza solistka Kumakawa Ballet Company – Shoko Nakamura. [Ich wspólna strona jest -> TUTAJ] Opiekę artystyczną nad spektaklem objęli pedagodzy i znakomici artyści o międzynarodowej renomie. W Poznaniu gala odbyła się 5 września 2019.


Na galę składały się pokazy solowe, duety i grupowe w technice klasycznej oraz w technikach współczesnych do muzyki takich kompozytorów jak Piotr Czajkowski, Henryk Mikołaj Górecki, Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Michaił Glinka czy Antonio Vivaldi oraz autorstwa znanych polskich choreografów, jak choćby Jacek Przybyłowicz, Katarzyna Kozielska, Zofia Czechlewska, Joanna i Chris Ernest, Krystyna Frąckowiak, Bartłomiej Malarz, Wiesław Dudek, Marius Petipa, Lew Iwanow i Nikołaj Legat. Istotną częścią spektaklu były też polskie tańce ludowe i narodowe. Tańcom towarzyszyły projekcje multimedialne przygotowane przez Janusza Marchewę i Instytut Polski w Tokio, pokazujące młodych artystów przygotowujących się za kulisami do występów [tutaj można pooglądać pełne filmiki-reportaże -> KLIK].

A tancerzy z Polski i Japonii było ponad 50! :-) Coś niesamowitego, bo tej liczby nie było widać, czy też nie wyobrażałam jej sobie aż do samego końca, gdy wszyscy wyszli stepować do muzyki Glenna Millera i Andy Ross Orchestra [któż tego nie zna? ;-) -> KLIK. Coś pięknego! Co za moment!] Na deskach teatru tańczyli między innymi finaliści konkursu Młody Tancerz Roku 2019, Prix de Lausanne oraz Youth American Grand Prix, a towarzyszyła im czterdziestoosobowa Koncertowa Orkiestra Dęta Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie pod kierownictwem Janusza Cieplińskiego.


© fot. Sławek Wąchała dla portalu Ten Poznań

Ostatnie zdjęcia, te poniżej, są mojego autorstwa ;-) - słabsze znacznie, oczywiście, bo robione komórką w zaciemnionej sali Opery. To moment końcowy - stepująca młodzież oraz pożegnanie z widownią twórcy i pedagogów pracujących przy inicjatywie.* * *


Reszta września upływa pod tytułem: „Od lekarza do lekarza, od badania do badania”, czego raczej nikomu nie życzę. Referat na kilka stron można by o tym napisać. Te zmagania z machiną przerwałam na moment, by spotkać się w gronie cudnych pań - bibliotekarek i księgarek :-) na pogaduszkach o książkach i o życiu w niebanalnej restauracji „Boska” na ulicy Mickiewicza w Poznaniu, którą serdecznie polecam - kuchnia aromatyczna i pyszna; obsługa przemiła, a otoczenie wprost cudowne - ta ściana roślin... niesamowita! Polecam zajrzeć!


Pierwsze zdjęcie nie moje, ale reszta już tak. ;-)

A poza tym zbliża się koniec miesiąca, zatem czas na cykliczny konkurs książkowy. Zapraszam jutro - pokażę nowość, którą będzie można zdobyć. Pa! :-)

7 komentarzy:

Leacathy pisze...

Życzę zdrowia i jak najwięcej przyjemnych chwil :)

Czarna dama pisze...

Chętnie sama poszłam bym na taki spektakl, a potem na pyszne jedzonko do restauracji :) Zdrowia życze, bo ono najważniejsze.

katooola pisze...

Ja raczej na spektakle nie chodzę ale po zdjęciach widać, że bardzo widowiskowe, warto raz pójść dla samego oglądania. Tej jesieni zaliczyłam już przeziębienie ale mam nadzieję, że za to zima będzie zdrowa 🙂 jestem ciekawa co to za nowość, tej jesieni jest tyle mega ciekawych premier, że nic tylko zacierać rączki 😁 Pozdrawiam serdecznie!

Aurelia pisze...

Jakie to szczęście, jak można nieco się rozerwać kulturalnie. Życie ma wtedy inny wymiar.
Warto korzystać z każdej okazji.
W takim muzycznym projekcie bierze udział moja córka.W lipcu zafundowała mi tydzień wspaniałej Uczty artystycznej.
Projekt ;https://www.facebook.com/SangOverGrenser/
A tu na zamku Tenczyn w Rudnie pod Krakowem;
https://www.youtube.com/watch?v=sG12JJQknwk
Pozostały...wspomnienia.
Serdecznie pozdrawiam

Pasje Violi pisze...

spektakl widac udany, zdrówka moc źyczę ;) Pozdrowionka

incognito pisze...

... nauczyć się stepować, to moje marzenie, może kiedyś się ziści ... musiało takie gremialne stepowanie wzbudzać dreszcze zachwytu ...
zdrówka życzę, pozdrowienia ślę :)

Avrea pisze...

zdrówka Ci zyczę
pozdrawiam