sobota, 16 maja 2020

970. Rozdanie nr 173 i... miss Farrand


Niedawno, w chwili dla odpoczynku od redakcji tekstów różnych, bezmyślnie surfując w sieci, natrafiłam na to piękne zdjęcie [cóż... ja po prostu lubię stare zdjęcia, te pozowane, przed aparatami jeszcze z kliszami szklanymi dla przykładu, w każdym razie tymi sprzed epoki cyfrowej ;-) ]. Przedstawia elegancką kobietę w otoczeniu książek. Byłam ciekawa, któż to.

Beatrix Cadwalader Farrand z domu Jones (ur. 19 czerwca 1872 roku w Nowym Jorku, zm. 28 lutego 1959 roku) była ogrodnikiem i architektem krajobrazu, jedną z jedenastu członków-założycieli i jedyną kobietą (!) w American Society of Landscape Architects. Jej kariera obejmuje zaprojektowanie około 110 ogrodów dla prywatnych rezydencji, osiedli i wiejskich domów, parków publicznych, ogrodów botanicznych, kampusów uniwersyteckich, a także dla Białego Domu. Zachowało się tylko kilka jej głównych dzieł: Dumbarton Oaks w Waszyngtonie, Abby Aldrich Rockefeller Garden w Mount Desert w Maine, odrestaurowany ogród Farm House w Bar Harbor, Peggy Rockefeller Rose Garden w New York Botanical Garden (zbudowany już po jej śmierci, wykorzystujący oryginalne plany Farrand i otwarty w 1988 roku) oraz elementy kampusów Princeton, Yale i Occidental.

Teraz siedzę w necie i czytam, tłumaczę, poszukuję... zamiast szykować teksty do wydania w moim wydawnictwie. ;-) No tak to już ze mną bywa – praca w domu mi by nie służyła, bo za bardzo się rozpraszam, za dużo „zainteresowań” jak na jedną osobę ;-) Ale postać miss Farrand bardzo mnie zaciekawiła, z przyjemnością obejrzę jej projekty i rozplanowania roślinne, poczytam opisy itp.


* * *

Ale wy tu nie po ciekawostki biograficzne zajrzeliście, a po informację, do kogo poleci komplet specjalnego wydania opowiadań Lovecrafta z konkursu ekstra z numerem 173. A tą osobą jest...

-> incognito <-
...której gratuluję!
Obowiązkowy przypisek: „Będę potrzebowała podstawowe dane do wysyłki. U dołu strony znajduje się mój adres mailowy [wraz z regulaminem konkursu], na który poproszę je podesłać. Jednocześnie zapewniam, jak zawsze wielokrotnie podkreślając!, że nigdy nikomu nie przekazuję adresów swoich Czytelników – wykorzystuję je wyłącznie do wysyłki książek z danego konkursu, po czym usuwam z pamięci komputera itp. itd.”.

W maju czeka was jeszcze jeden, tym razem planowy konkurs książkowy, powiedzmy, że będzie... kryminalny ;-) ...na który już dziś zapraszam!


12 komentarzy:

Aga S pisze...

Gratuluję zwycięzcy :) kocham kryminały, więc będą moje klimaty :) pozdrawiam serdecznie i dziękuję za zabawę

katooola pisze...

Gratuluję zwyciężczyni 🙂stare zdjęcia mają klimat, teraz takich nie ma. Pozdrowionka 🖤

Pasje Violi pisze...

A to prawda, że stare zdjęcia maja klimat. Gratulacje dla zwyciężczyni :)

Ania pisze...

Gratulacje!

incognito pisze...

... bardzo się cieszę :) i dziękuję :)

barbaratoja pisze...

Ha, dumna jestem z siebie, że przezwyciężyłam ciekawość i nie sprawdziłam najpierw kto wylosował książkę i z przyjemnością przeczytałam o tej projektantce ogrodów.
Wylosowanej gratuluję.

Leacathy pisze...

Gratuluję Incognito :)

Uwielbiam wszelkie biografie, z zarysowanym tłem społecznym i zawodowym. Ciekawa postać.

Elunia pisze...

Gratulacje dla wygranej :)
Kocham kryminały więc w kolejnym konkursie z pewnością wezmę udział.
Pozdrawiam serdecznie :)

cornelka2 pisze...

Gratulacje dla wygranej .Pozdrawiam serdecznie

KasiaS pisze...

Gratuluję zwyciężczyni!
Też lubię zdjęcia sprzed ery cyfrowej, gdzie cały sukces i porażka zależały czasem tylko od jednej jedynej chwili zamknięcia migawki...
serdecznie pozdrawiam :-)

Marta pisze...

Gratuluję:) Tajemniczo się zapowiada postać Pani Farrand. Ustawiam się w kolejce na rozdaniu

AnnaU pisze...

Gratulacje, zgłaszam się do kolejki
Pozdrawiam.