środa, 31 grudnia 2008

173. Paul Klee

Paul Klee w swoim studio w Weimarze, 1925

Trafiłam dziś na takie zdanie: „Jedno oko widzi, drugie czuje”. To cytat z Paula Klee. Lubię geometrię, porządek, symetrię itp., dlatego jego obrazy bardzo mi się podobają. Mam kilka jego albumów, chętnie kupuję kolejne reprodukcje na pocztówkach... W przyszłym roku, 18 grudnia, przypadnie 130 rocznica urodzin Klee [ur. 18.XII.1879 w Münchenbuchsee k. Berna, zm. 29.VI.1940 w Muralto k. Locarno] - malarza szwajcarskiego, grafika, profesora m.in. Bauhausu [Das Staatliche Bauhaus Weimar, Hochschule für Gestaltung - niemiecka uczelnia artystyczna], członka Der Blaue Reiter [niem. Błękitny Jeździec - awangardowe ugrupowanie artystyczne z Monachium], a także uzdolnionego skrzypka [pochodził z muzykalnej rodziny]. Ekspresjonizm, surrealizm i kubizm, geometryzacja, sztuka prymitywna, sztuka „dziecięca” - tak określane są jego prace, wymykające się jednoznacznemu zaszufladkowaniu. Był przyjacielem m.in. Wassily Kandinsky’ego. Najbardziej znany okres z twórczości Klee, tzw. „tunezyjski”, bardzo radosny, to efekt podróży z 1914 roku, jaką odbył do Tunisu z zaprzyjaźnionymi malarzami - Augustem Macke i Louisem René Moillietem.
Kilka lat temu, w 2001 roku, można było obejrzeć jego prace w Polsce na wystawie „Paul Klee. Od szkicownika do obrazu” [właśnie zakupiłam katalog wystawowy :-) przeceniony w Muzeum Narodowym w Poznaniu; przeglądam i raduję się jak małe dziecko].
Muzeum imienia Paula Klee powstało w Bernie według projektu włoskiego architekta Renzo Piano [słynne Centrum Pompidou w Paryżu to też jego dzieło]. Otwarte w czerwcu 2005 roku gromadzi kolekcję 4000 prac artysty, w tym 200 jednocześnie udostępnianych zwiedzającym.

3 komentarze:

www.bombolada.blox.pl pisze...

Szczęśliwego zbliżającego się wielkimi krokami Nowego Roku! Samych pięknych przygód i oby 2009 rok był piękniejszy od najpiękniejszego dnia mijającego roku!
Ściskam serdecznie, Kemotka ;)

Zacisze wyśnione... pisze...

Dziękuję i nawzajem!
:-D

kass pisze...

To także jeden z moich ulubionych malarzy...pozdrawiam noworocznie, wszystkiego naj naj naj!!!