piątek, 10 lipca 2009

250. Nikola Tesla


Na zdjęciu: David Bowie jako Nikola Tesla w filmie Prestiż
© Touchstone Pictures

Warta odnotowania jest dzisiejsza rocznica urodzin [choć polskie wydanie encyklopedii PWN podaje, że urodził się jednak 09 lipca...] Nikola Tesli [10.VII.1856-07.I.1943], serbskiego wynalazcy, poety i malarza. „Niektórzy mówią, że to on wynalazł XX wiek. Trudno się z tym nie zgodzić, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że był autorem 112 patentów, głównie urządzeń elektrycznych, z których najsławniejsze to: silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, autotransformator, dynamo rowerowe, radio, elektrownia wodna, bateria słoneczna, turbina talerzowa, transformator Tesli oraz świetlówka. Myślicie, że zbił na tym fortunę? Nic z tego”. [polecam ciekawy artykuł z „Przekroju” autorstwa Olgi Woźniak].

Ja z przyjemnością wspominam – i gorąco polecam! – film Christophera Nolana pt. Prestiż [2006], gdzie w rolę Tesli wcielił się nie kto inny a genialny David Bowie :-)

5 komentarzy:

Latarnik pisze...

Kolejny film, który warto by obejrzeć, ale z braku kina i tak obejrzę na emeryturze :) A najprędzej zapomnę, że w ogóle taki film był...

Magda pisze...

Oglądałam film, Bowie jak zwykle cudowny ;)
Pozdrawiam,
Magda x

aklat pisze...

Nie wiem czy to kwestia tych wąsików, ale zupełnie Bowiego nie poznałam w tej roli :) A film świetny :)

joanna pisze...

Bowie??? Niesamowicie go ucharakteryzowali - nie poznałam...
Z nazwiskiem Tesla kojarzy mi się radioodbiornik ;)) Ale co by nie mówić - człowiek renesansu: i poeta, i wynalazca, malarz...
Fajnie, że wyławiasz takie fakty i możemy sobie uzupelnić wiedzę ;))
Pozdrawiam serdecznie :)

Ysabell pisze...

Bardzo przyjemny ten blog, z przyjemnością poczytałam i będę zaglądać.

A jeśli o Teslę idzie, polecam serial o detektywie Murdochu (ten, o: http://www.imdb.com/title/tt1091909/ - całkiem niedawno puszczali go na Ale Kino), a dokładniej pierwszy odcinek, w którym Tesla jest jednym z głównych... podejrzanych. :)