czwartek, 3 grudnia 2009

302. Ptaki zimą
© Desktop Nexus

Ptaki zimą niejednokrotnie potrzebują pomocy nas, ludzi, dlatego tak ważnej jest, aby kto tylko może wystawił w ogrodzie karmniki, lub pozawieszał na drzewach specjalnie przygotowany pokarm. Trzeba pamiętać, by przypominał jak najbardziej ten, który ptaki same wyszukują w lesie, na polach itp. oraz żeby był świeży!

Przede wszystkim taki pokarm nie może zawierać soli, substancji konserwujących, ani innych dodatków chemicznych, bo to trucizna dla ptaków! Najlepiej wysypywać ziarna zbóż [mogą być też kasze i płatki owsiane, ale bez żadnych dodatków], nasiona zawierające dużo tłuszczu, takie jak słonecznik i siemię lniane, albo mieszanki dla ptaków oferowane przez sklepy zoologiczne.

Wywieśmy też słoninę - świeżą i surową, w żadnym wypadku nie może być solona lub wędzona! Oprócz słoniny może być łój, albo wytopiony tłuszcz wymieszany z nasionami.

Można wyłożyć też suszone owoce jarzębiny, głogu, rokitnika, ligustru, także jabłka i rodzynki. Krzyżówkom i łabędziom w największe mrozy można podać ziarna zbóż i pokrojone warzywa [chleb jedzony przez dłuższy czas i w większych ilościach im szkodzi].


= = = = =
[tekst na podstawie Polska.pl, Tomasz Cofta]

5 komentarzy:

Małgorzata pisze...

Piękne zdjęcia i dobry post, pod którym się podpisuję. Naprawdę potrzeba takich informacji, żeby nie zapominać o zwierzakach zimą.

Ja pisze...

Piękne, piękne zdjęcia. A dzieciakom w szkole zawsze przypominam o karmieniu ptaków, i w wielu klasach karmniki są wystawione na parapetach - nieopodal mamy spory park, i takie np. sikory są naszymi częstymi gośćmi :)

Caitri pisze...

Piękne zdjęcia.
Pamiętam jak się w dzieciństwie robiło karmiki, albo w szkole, albo z tatą czy dziadkiem.

kalioppe pisze...

muszę poszukać karmnika w piwnicy, co roku go wystawiam i coraz trudniej wynajdować mi miejsca, do których nie dotrze mój kot. sprytny jest skubaniec :P no ale zanim spadnie śnieg, pewnie jeszcze trochę czasu upłynie, więc zdążę znaleźć ten karmnik :)

ps. bardzo fajny pomysł z tymi grudniowymi postami, zaglądam codziennie :)

ona_i_ja pisze...

Zdjęcia ptaków cudne.....
Dziękuję ślicznie, bo książka właśnie dzisiaj dotarła :)

Pozdrawiam

PS:.. mieszkanie w bloku ma wadę bo wystawienie karmnika kończy się niemiłosiernym ubrudzeniem balkonu :(
Ale dzieciaki w przedszkolu mają karmniki powystawiane. W zeszłym roku rodzice karmniki z dziećmi robili